emisyon değerlerine göre yeni araç bandrol vergileri nasıl belirlenecek?0 km  araçlarda yeni meteve vergileri sistemi geliyor,benzinli lpgli tüplü dizel elektrikli 0 ve 2el araçlarda motorlu taşıtlar vergisi nasıl olacak?co2 emisyon değerlerine göre yeni araba otomobil araç bandrol vergılerı hesaplaması ne şekilde belirlenecek? emisyona göre taşıt pulu bandrol ücretleri nasıl belli olacak?

Maliye, araçların egzost emisyon değerini esas alan Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne geçiş için sona yaklaştı.
Büyük motorlu arazi araçlarının yanı sıra eski araç sahipleri de yüksek vergi ödeyebilir.

Maliye Bakanlığı, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) araçların egzost emisyon değerlerini dikkate alan bir
sisteme geçilmesi için çalışmalarını hızlandırdı.2014 MTV vergileri listesi

Avrupa Birliği’nin (AB) de uyguladığı sistem, karbondioksit salımı yüksek yeni araçların yanında, egzost emisyon değerleri yüksek olan eski araçları kullananlar da daha yüksek vergi ödeyebilecek. Bununla birlikte son yıllarda yaygınlaşan LPG’li araçlarsa bir anlamda teşvik edilmiş olacak.
Maliye Bakanlığı, MTV için araçların tipi, motor hacmi ve yaşı gibi kriterlerin yerine başka bir vergilendirme sistemi getirmeye hazırlanıyor. Daha önce de sıkça gündeme getirilen ve son dönemde yeniden üzerinde çalışılmaya başlanan sistemle, karbondioksit emisyon değerleri yüksek araçlar, daha yüksek vergilendirilecek. Bununla birlikte söz konusu kriterlere göre yeni nesil dizeller, yeni nesil teknolojilere sahip benzinli modeller ve LPG’li araçlar daha da az vergi ödeyecek, avantajlı olacak.

Yenilemeye dolaylı teşvik  2014 motorlu taşıtlar vergisi hesaplama tablosu cetveli

Sistem bir bakıma trafikten çekilmesine çalışılan eski araçlar için de etkili olacak. Teknolojisi geri kaldığı için karbondioksit salımları yüksek eski araçların vergisi daha yüksek olacak. Araçlar eskidikçe, vergileri de artacak.

kredili kampanyalı ticari araç fiyatları Düzenlemenin, dolaylı olarak sıfır otomobil alımını özendireceğine dikkat çekiliyor. Bununla birlikte büyük motorlu arazi araçlarının yanı sıra ve kamyon gibi büyük ticari araçların da, yüksek karbondioksit salımları nedeniyle üst vergi dilimindeki grupta yer alacağı belirtiliyor. Türkiye’de halen motorlu araç
parkında benzinli motora sahip araçların sayısının hayli yüksek olduğu, bununla birlikte 20 yaş üstü binek  araçların sayısının ise yaklaşık 4 milyon civarında olduğu kaydediliyor.
Son dönemde yeni otomobil satışlarında dizelin payı da yüzde 50’yi aşmış durumda. Bununla birlikte düzenlemenin yasalaşması halinde yüzde 20’lerde bulunan LPG’li araç oranının da artması bekleniyor.


Dizel ve Lpg avantajlı

hurdalık araçların toplanması ne zaman Emisyon değerlerine göre vergilendirme yapılması durumunda, dizel ve LPG’ye sahip motorlara sahip
araçların, genel anlamda benzinli motorlara oranla daha düşük karbondiokbit (CO2) değerleri sayesinde  avantajlı olmaları bekleniyor. Günümüzde yeni dizel motorlu ve LPG’li araçların kilometre başına CO2  salımları, benzinlilere göre daha düşük. Ancak son dönemde yeni bazı küçük hacimli benzinli motorlarda,  dizellerin bile altında CO2 değeri sunan modeller çıkmaya başladı. Yeni nesil dizellerde CO2 salımı oranı
ortalama 110 g/km olurken, benzinlilerde bu 10-15 gram yükseliyor. Dizellerde en düşük CO2 oranı 99 g/km ‘yi, benzinlilerde de 96 g/km’ye inebiliyor. Hibrit modellerdeyse durum farklı ve daha düşük. LPG’li araçlarda CO2 miktarı, benzine göre yüzde 20 daha düşük olabiliyor. Bu sisteme göre, aynı markada 15 ila 40 gr/km daha çok karbondioksit emisyonu olan benzinli araçlar, dizel araçlara göre daha çok vergi ödeyecek.

Kademeli geçiş olmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni sistemin, AB’
nin “kirleten öder” prensibine göre hazırlandığını kaydetti.
sıfır km araba fiyati Eskiyen araçların daha fazla karbondioksit emisyonu saldıklarını, dolayısıyla eski araçların vergisinin artacağını vurgulayan Palandöken, “Trafikten 2011 yılında 198 bin 801, 2012 yılında 125 bin 407 adet kaydı silinen araç varken, 2013 yılı Ocak-Ağustos arasında 164 bin 718 aracın kaydı silinmiş. Bu nedenle, eskiyen araçlarını çevreyi daha az kirleten araçlarda değiştirmek isteyenler için hurda teşviki getirilmeli. Hurda teşviği bütçeye zarar yerine fayda getirir” dedi. Palandöken, hurda teşviğiyle her yıl fazladan ortalama 150 bin aracın yenileneceğini, bunun da ekonomiye katma değer sağlayacağını ve işsizliğin azalmasına olumlu etkisi olacağını kaydetti.
2014 MTV MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ  HESAPLAMASI Yeni sisteme kademeli geçiş yapılması gerektiğinin de altını çizen Palandöken, “Bugün çok düşük tutarlarda MTV ödeyen araç sahiplerinin vergisi bir anda artabilir. Türkiye’de MTV, araçların silindir hacmi ve yaş  esasına göre alınıyor. Bu nedenle, yeni sisteme kademeli geçilmeli ve eski model araç sahipleri mali  olarak zor durumda bırakılmamalı” diye konuştu.kaynak:milliyet 06/11/2013


Etiketler: , , , , ,